Popis projektu
Projekt Timber Praha představuje první vícepodlažní bytové domy ze dřeva v historii Prahy. Moderní bytové domy z masivních dřevěných CLT panelů obsahují celkem 62 bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk a velikostí od 39 m2 do 110 m 2 . Ke každému bytu náleží sklep, parkovací stání v podzemních garážích, balkon, terasa nebo předzahrádka s překrásným výhledem do zeleného bioparku Řepora. Projekt v MČ Praha-Řeporyje navrhlo projekční oddělení UBM Development Czechia na základě původního projektu architektonického studia Casua, který byl koncipován jako klasická stavba z betonu.Projekt je zkolaudován a byty jsou k nastěhování.
Projekt se vyznačuje maximálním ohledem na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Bytové domy jsou realizovány v energeticky nejúspornější kategorii A, s ekologickou certifikací BREEAM Excellent a mají řadu energeticky úsporných prvků, kterými jsou tepelná čerpadla, geotermální vrty či fotovoltaické panely. Okna jsou osazena exteriérovými žaluziemi. V bytech je podlahové vytápění, které v létě slouží též k chlazení. Systém Smart Home reguluje vytápění a chlazení a měří spotřeby energií.
„Jsme vůbec prvním developerem v Praze, který staví vícepodlažní bytové domy ze dřeva. Pouze spodní stavba je z betonu, jinak jde o čistou dřevostavbu. Dřevo je rovněž součástí interiérů jako designový prvek,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia. „Přinášíme na trh bydlení s dobrou energií! Dřevo má jakožto přírodní materiál pozitivní vliv na lidskou psychiku.“ Výhody bydlení v domech ze dřeva pocítí dospělí i děti. Dřevo vytváří v bytech přirozeně zdravé prostředí. Existuje řada studií dokládajících příznivé účinky na zdraví a životní pohodu. Tento přírodní materiál má antibakteriální účinky, udržuje ideální vlhkost vzduchu a tím i stabilní klima. Lidé žijící v dřevostavbách mají obecně nižší hladinu stresu, krevní tlak i tepovou frekvenci a posílený imunitní systém. Pobyt v budovách ze dřeva zároveň stimuluje kreativitu a produktivitu.
Dřevěná nosná konstrukce projektu Timber Praha je ze smrkového dřeva, venkovní obklady fasády z modřínu. Dřevo je použito i v interiéru bytů jako pohledové na stropech obytných místností, chodeb a také na schodištích. Podzemní podlaží je postaveno s železobetonovou nosnou konstrukcí. Z betonu je také podezdívka a schodiště ve společných částech budov. Z hlediska ekologie jsou obecně dřevostavby oproti budovám z betonu nebo oceli mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí. Dřevo je obnovitelný a plně recyklovatelný materiál, který navíc vyniká dlouhou životností. Timber Praha je postaven z kvalitního smrkového a modřínového dřeva z Česka, Rakouska a Německa. Mezi výhody moderních domů z tzv. CLT panelů (křížem vrstvené dřevo) patří kratší doba realizace. Masivní prefabrikované panely vynikají vysokou pevností, stabilitou, dobrou požární odolností, eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost, a jejich využitím se zvyšuje přesnost a kvalita výstavby. Společnost ELK, dodavatel dřevěné nosné konstrukce, roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně přivezla hotové na stavbu a smontovala. CLT panely jsou použity pro veškeré nosné vnitřní stěny, stropy a balkony. Využití moderní technologie prefabrikace koupelen byl využit také na dvou objektech L a M, což přispělo rovněž ke zkrácení doby výstavby projektu Timber Praha a dosažení ještě vyšší kvality. Prefabrikované koupelny pocházejí ze specializované firmy SANIKA z Itálie. Díky montáži předvyrobených panelů trvala výstavba jednoho patra cca jeden týden. Unikátem projektu jsou také výtahové šachty z CLT panelů, které jsou na třech ze čtyř objektů a představují první tohoto druhu v České republice.
Největším přínosem dřevostaveb je snižování emisí CO2. Stromy zachycují oxid uhličitý z atmosféry již během svého růstu a dřevo použité jako stavební materiál pak uhlík v sobě dlouhodobě uchovává. V jednom metru krychlovém se ho ukládá až jedna tuna. Minimální uhlíková stopa vzniká také při zpracování dřeva. U projektu Timber Praha dochází ve srovnání s tradiční stavbou ke snížení emisí oxidu uhličitého až o 60 %. Hlavní výhodou těchto ekologických staveb je minimální uhlíková stopa.
Timber Praha realizuje UBM Development Czechia jako součát rezidenčního projektu Arcus City. Novou čtvrť na rozhraní městských částí Řeporyje a Stodůlky v Praze charakterizuje klidná, rodinná atmosféra, kterou umocňuje krásná příroda v okolí. V blízkosti přírody, na dosah centra Prahy skvělá lokalita 20 Timber Praha vznikl v rámci rezidenčního projektu Arcus City, který se nachází v MČ Praze-Řeporyjích a disponuje veškerou občanskou vybaveností. V blízkosti se nacházejí školy, školky, supermarkety, restaurace, zdravotnická zařízení, pošta a další obchody. V Arcus City, pár kroků od náměstí, je umístěna autobusová zastávka. Autobusová linka zajišťuje přímé spojení se stanicí metra Stodůlky a Luka, což obyvatelům poskytuje výborné spojení do centra Prahy (cca 20 min). Autobusy jezdí v intervalech 6–8 minut ve špičce, 15 minut mimo špičku a 20 minut večer. Na příjemné procházky lze vyrazit do nedalekého Prokopského a Dalejského údolí nebo do bioparku Řepora. V okolí jsou cyklistické stezky i dětská hřiště.
Informace o projektu
Parametry
Dopravní dostupnost a občanská vybavenost
Příslušenství
O developerovi
Na českém trhu působí UBM Development Czechia od roku 1993. Společnost za 30 let zrealizovala několik desítek projektů napříč celou Českou republikou. Aktuálně UBM dokončila budovy G,H,I rezidenčního komplexu Arcus City v Praze 5, v němž je všech 278 bytů zkolaudováno. Dokončen je také projekt Timber Praha, který představuje moderní bytové domy z CLT panelů s PENB A mimořádně úsporná a s ekologickou certifikací BREEAM Excellent. V červenci 2024 UBM rovněž zkolaudovala rezidenční projekt Astrid Garden v Praze 7. Společnost zároveň připravuje rezidenční projekt v Praze 5 naproti Smíchovskému nádraží. Mezi nejvýznamnější realizované projekty UBM se řadí realizace velkých územních celků, například multifunkční komplex Anděl City v Praze 5 na Smíchově, který na 25 000 m2 plochy zahrnuje byty, kanceláře, obchody, restaurace, multikino, dva hotely a velkou piazettu se vzrostlými stromy. Tímto projektem se UBM výrazně podílela na revitalizaci Smíchova, z něhož se stalo vyhledávané městské centrum. Mezi další významné reference v hlavním městě patří administrativní budova Darex na Václavském náměstí, administrativní budova Astrid Offices v Praze 7, bytový komplex Rezidence Zvonařka, luxusní hotel Le Palais. Ve spolupráci se společností Crestyl zrealizovala UBM kancelářskou budovu Dock 01 a rezidenční projekt Neugraf v Praze 5. Mimopražské reference UBM zahrnují nákupní centrum Velký Špalíček v Brně či komplex pro rekreační bydlení Apartmány Medvědín ve Špindlerově Mlýně. V hotelovém segmentu zrekonstruovala původní Cukrovarnický palác v centru Prahy, na Senovážném náměstí, kde na počátku roku 2022 otevřel pětihvězdičkový lifestyle hotel Andaz Prague, provozovaný nadnárodním řetězcem luxusních hotelů Hyatt.
UBM Development Czechia realizuje developerské projekty v České republice a díky týmu architektů, stavebních inženýrů a projektantů poskytuje služby projekčních činností a řízení staveb v segmentu rezidenčního developmentu, obchodně administrativních staveb a hotelovém segmentu v České republice, Německu, Nizozemí a Rakousku.
UBM Development je jedním z předních evropských developerů dřevostaveb. Strategicky se zaměřuje na dřevostavby, zelené a chytré budovy v metropolích Vídeň, Mnichov, Frankfurt a Praha. Platinové hodnocení od agentury EcoVadis a ocenění „Prime Status“ od ratingové agentury ISS ESG jsou důkazem zaměření UBM na udržitelnost. UBM je na trhu již 150 let, projekty realizuje od akvizic, přes plánování, realizaci staveb až po jejich prodej. Akcie společnosti jsou kótovány na vídeňské burze, Prime Market of the Vienna Stock Exchange, v segmentu s nejvyššími požadavky na transparentnost.
Kontakt
Nekonečného a Ujgurská, Praha - Řeporyje, 155 00Telefon: +420 731 455 066
E-mail: jana.cenefelsova@ubm-development com
Web: https://www.ubm-development.com/cs/laender/czechia/