Login

Čtvrť Emila Kolbena, 1. etapa

Popis projektu

Nový několika etapový projekt čtvrť Emila Kolbena se nachází jen 5 minut chůze od stanice metra B – Kolbenova. Součástí nově vznikajícího rezidenčního areálu bude i multifunkční hřiště. Tři domy první etapy projektu jsme pojmenovali Malvína po manželce Emila Kolbena a Greta a Lilly po jejich dvou dcerách.

Vysočany byly dlouhodobě opomíjenou historickou industriální čtvrtí na okraji širšího centra Prahy. Někteří je přirovnávají ke známé londýnské čtvrti Canary Wharf, která také bývala centrem průmyslu. Doba však pokročila, a dnes se tato část Londýna těší enormnímu zájmu soukromých investorů, je sídlem nadnárodních korporací, ale i prominentním domovem pro ty, kdo hledají onen pověstný genius loci. Podobná proměna se právě odehrává i v pražských Vysočanech. Velká část území podél ulice Kolbenova prochází rozsáhlou revitalizací a postupně se proměňuje v osobité místo, kde lidi baví bydlet a trávit volný čas.

Čtvrť Emila Kolbena je jedním z nejvýraznějších zdejších projektů a zaujímá místo jen pár kroků od stanice metra Kolbenova. Architekti zde navrhli řadu moderních technologií a netradičně pojali i veřejný prostor s množstvím interaktivních prvků. Čtvrť navazuje na nový park Zahrádky, kudy se kolem vodních atrakcí a malého amfiteátru dostaneme přes lávku až do ulice Poděbradská.

Nové bytové domy se sedmi nadzemními podlažími, horní dvě jsou navržena jako ustoupená. První etapa projektu nabízí celkem 133 nových domovů. Více než tři čtvrtiny z nich jsou ve velikostech 1+kk a 2+kk, vhodné pro singly, mladé páry, anebo
jako investiční koupě. Ve společných prostorech budov je umístěno technické zázemí, kolárna s kočárkárnou a místností se sprchou pro mytí kol, kočárků či zablácených psů. V jednom z bytových domů je umístěn také tzv. Rohlik PointDo chlazeného výdejního boxu v suterénu domu si klienti mohou nechat doručit kdykoli nákup. Do 180 minut od objednávky ho pak mají připravený k vyzvednutí přímo ve svém domě. Ve spolupráci s neziskovou organizací Kokoza jsme v blízkosti domů umístili kompostéry, kam mohou obyvatelé odnášet bioodpad. Domy jsou naplánovány v nízkoenergetickém standardu s průkazem energetické náročnosti budovy B – velmi úsporná. To znamená například důkladné zateplení obálky budovy a kvalitní okna.

Celkem se ve čtvrti buduje pět etap bytových domů a její kompletní dokončení je plánováno na rok 2030. První obyvatelé projektu zavítali do svého nového vysočanského domova už na jaře 2020. V dubnu 2020 byla zahájena výstavba dalších bytových domů pojmenovaných po Kolbenově synovi a vnukovi – Hanuš a Jindřich. Díky své výšce nabídnou byty v nejvyšších patrech zajímavé výhledy do okolí na postupně se měnící ráz této městské čtvrti.

Velký důraz je zde kladen na veřejný prostor. Díky spolupráci s renomovanými krajinářskými architekty vznikne ve Čtvrti Emila Kolbena kvalitní veřejné prostranství v netradičním rázu. K relaxaci obyvatel bude sloužit jedinečný park s interaktivními prvky pro všechny věkové kategorie, ale také nová Naučná stezka, kde se u jednotlivých zastavení můžeme dozvědět více nejen o rodině a působení Emila Kolbena, ale také, jak lépe hospodařit s vodou, nebo jak pomoci biodiverzitě. Návštěvníkům pak usnadní orientaci navigační systém, jehož součástí budou výrazné sloupy Emila Kolbena. Tyto moderní sochy, které navrhlo studio LAND05 ve spolupráci s umělcem Matějem Hájkem, propojí všechny etapy projektu a zároveň budou odkazem industriální minulosti lokality

Celý areál ponese odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých průmyslníků 20. století – Emila Kolbena, průkopníka moderního elektrotechnického průmyslu v Čechách a zastánce silnoproudé elektrotechniky. Právě obor elektrotechniky se propisuje do venkovních a vnitřních prostor celé čtvrti. Obyvatele i návštěvníky areálu zaujme a pobaví například grafická realizace garáží a společných prostor v bytových domech, kam byl odkaz elektrotechniky pečlivě propsán.  

Informace o projektu

Parametry

Počet bytů133
Ceny bytů2 690 000 - 8 710 000 Kč
Velikosti bytů29,4 - 114,3 m²

Dopravní dostupnost a občanská vybavenost

Metro0.5 km
Bus0.75 km
Tramvaj0.35 km
Vlak1.8 km
Nemocnice / poliklinika2.1 km
Obchody2.7 km
Škola3 km
Park0.45 km

Příslušenství

Garáže
Parkovací stání
Sklepní kóje / sklad
Hřiště
Recepce
Výtah

O developerovi

Skanska je celosvětově jedna z největších společností poskytujících služby v oblasti stavebnictví, komerčního a rezidenčního developmentu. Na vybraných trzích ve Skandinávii, Evropě a USA působí více než 43 tisíc jejích zaměstnanců. Skupina Skanska vstoupila na český a slovenský trh v roce 1997, v současnosti působí jako Skanska Česká republika a Slovensko i na trzích v Maďarsku a Rumunsku. Zabývá se výstavbou dopravní infrastruktury, veřejných zařízení a inženýrských sítí, vyrábí vlastní produkty a zajišťuje si zdroje pro výstavbu. V oblasti developmentu se zaměřuje na budovy šetrné ke svému okolí i lidem, kteří je obývají. Rezidenční i výrobní a obchodní prostory zajišťuje od developmentu až po facility management. Při výstavbě minimalizuje ekologickou zátěž, využívá obnovitelných zdrojů a dbá na bezpečnost práce. Skanska prosazuje principy společensky odpovědného a etického podnikání v environmentální, sociální i ekonomické rovině.

Pro společnost Skanska je téma environmentální politiky a společenské zodpovědnosti zcela klíčové. Nejen v rámci povinností, daných legislativou, ale i dobrovolně, nad jejich rámec, se snaží zefektivňovat využívání přírodních zdrojů, snižovat míru znečišťování prostředí, chce lidem poskytovat kvalitní prostředí pro jejich existenci a dávat jim bezpečný domov.

Jako první na českém rezidenčním trhu prošla procesem certifikace BREEAM, mezinárodním hodnotícím systémem pro přípravu a výstavbu kvalitních udržitelných staveb. Od roku 2020 připravuje dle požadavků certifikace BREEAM všechny své projekty a vydala se tak na cestu výstavby bydlení, které podporuje zdraví obyvatel, sousedství, ale i celé planety.

Pro BREEAM je stejně jako výsledná kvalita a udržitelnost budovy důležité i samotné řízení projektu – od přísného výběru dodavatelů, kteří musí respektovat principy ohleduplné a odpovědné výstavby, až po péči o klienty v období po nastěhování. Celý složitý proces důkladně monitoruje a posuzuje nezávislý komisař certifikace BREEAM, který stavbu po jejím dokončení hodnotí výslednou známkou.

Kontakt

Křižíkova 682/34a, Praha 8 - Karlín, 18600
Telefon: 739501742
E-mail: gabriela.hlavackova@skanska.cz
Web: https://reality.skanska.cz/

Hlasování je ukončeno.